Ljeto je vrijeme kad jedemo puno više voća u odnosu na zimu, što je logično, a samim tim i mi treneri dobivamo jako puno upita od strane klijenata na temu voća.
Koje voće smijemo jesti, koliko ga smijemo jesti, koje voće je dobro, a koje nije i slično. U suštini, odgovor je veoma jednostavan. Voće je namirnica koje sadržava šećer. Neko voće dominantno sadržava fruktozu, neko glukozu, a neko voće ima podjednak omjer oba šećera.
No, pitanje mnogih odnosi se na to koje voće bi mogli jesti u obliku nekog međuobroka ili uz obrok, primjerice doručak. Obično se odnosi na to voće bude niskokalorično kako bi se moglo ukomponirati u njihove jelovnike.
Stoga ću u ovom članku iznijeti 15 raznih niskokaloričnih vrsta voća koje biste bez grižnje savjesti mogli ukomponirati u svoje prehrambene planove.
Krenimo:
- Breskve: 39 kalorija
- Jagode: 32 kalorije
- Dinja (pipun): 34 kalorije
- Lubenica: 30 kalorija
- Maline: 52 kalorije
- Mandarine: 53 kalorije
- Ananas: 50 kalorija
- Naranče: 47 kalorija
- Grožđe: 66 kalorija
- Borovnice: 46 kalorija
- Mango: 59 kalorija
- Grejp: 42 kalorije
- Trešnje: 50 kalorija
- Kiwi: 48 kalorija
- Papaya: 43 kalorije
*Sve namirnice imaju kalorijsku vrijednost na 100g voća*.
Voće je izvrsna ideja da svoju prehranu obogatite vitaminima, vlaknima, unesete malo kalorija, a opet, unesete nešto slatko, sočno i zdravo. No, imajte na umu, voće sadržava šećer. Ograničite unos voća na nekoliko voćki dnevno te u skladu sa svojim kalorijskim potrebama i jetrenim rezervama.
Također, imajte na umu da je bolje jesti voće, nego raditi voćne smoothije. Razlog je jednostavan. Od 2 jabuke ste više manje siti, od 2,5 dl jabučnog soka niste. Veoma je lako pretjerati sa voćnim sokovima, smoothijima i slično.
No comment