Već dulje vrijeme želim napisati ovaj članak ali nikako da nađem vremena, ali konačno sam i to uspio.
Primarno zbog čega je bitno sve ovo staviti na “papir” je zato što jako puno osoba, naročito mlađih ima potpuno iskrivljenu percepciju kad su u pitanju steroidi. Ali prije nego krenemo s temom trebamo opisati što uopće jesu steroidi, da li su svi isti?
Steroidi – pojam
Danas pod pojmom “steroidi” prosječan laik podrazumijeva neke tvari koje će mu u kratkom roku omogućiti izgradnju mišićnog tkiva i poboljšati tjelesne performasne. Ali načelno pod pojmom “steroidi” se nalaze spojevi koji su svi od reda različiti derivati hormona testosteron. Sami pojam “steroid” nam govori da u spoju postoji tzv. ciklo-pentano-pehidro fenantrenska jezgra tj. tri šestročlana prstena koja su povezana s jednim peteročlanim prstenom.
Odmah da napravimo razliku između kortikosteroida koji su isto tako steroidi, ali za razliku od testosterona nisu anaboličko-androgeni već su dapače katabolički steroidi i imaju defacto suprotan učinak u odnosu na testosteron. Oni imaju svoju terapijsku ulogu, ali to je izvan teme ovog članka.
Znači kada kažemo “steroid” u svrhu ovoga članka mislimo na anaboličko-androgene steroide koji su načelno svi derivati osnovnog hormona koji je u ovom slučaju testosteron.
Temeljni spoj za sinteu steroidnih hormona u tijelu je kolesterol koji daje tu navedenu ciklo-pentano-pehidro fenantrensku jezgru. Tako prehrana koja je izrazito siromašna s kolesterolom može za posljedicu imati i niske razine testosterona.
PEDs – pojam
PED je engleska kratica koja znači Performance Enhancing Drugs i podrazumijeva pored spojeva steroidne strukture i druge spojeve, prvenstveno peptidne hormone (npr. hormon rasta) i druge peptide koji mogu utjecati na sportske performanse.
HHG osovina
HHG osovina je skraćenica za Hipotalamus – Hipofiza – Gonade (gonade = spolne žljezde. Kod muškaraca = testisi, kod žena = jajnici). Ono što je značajno za ovu osovinu jest da ona kontolira razine testosterona u krvi, te ovisno o tome da li “senzori” na hipotalamusu detektiraju povećanu ili smanjenu količinu testosterona, hipotalamus dalje vrši sekreciju tzv. “tropnih” hormona, u ovom slučaju GnRH (Gonadotropin Releasing Hormone) koji svojim djelovanjem na hipofizu potiče hipofizu na lučenje dva glavna gonadotropna hormona LH (Luteinizirajući hormon) i FSH (Folikul stimulirajući hormaon). LH je kod muškaraca odgovoran za stimuliranje proizvodnje testosterona u tzv. Leydigovim stanicama u testisima, a FSH regulira spermatogenezu. U žena oba ova hormona (LH i FSH) djeluju na jajnike te reguliraju estrogen i menstrualni ciklus.
Način na koji hipotalamus i hipofiza komuniciraju je kroz tzv. negativnu-povratnu spregu, jer ako senzori na hipotalamusu detektiraju veliku količini testosterona u krvi, tada se smanjuje proizvodnja (ili potpuno prekida) tzv. “tropnih” hormona u hipotalamusu, a ako senzori detektiraju malu smanjenu količinu testosterona, tada se u hipotalamusu povećava proizvodnja “tropnih” hormona. Ako je “tropnih” hormona više (GnRH) tada je i veća proizvodnja LH i FSH u hipofizi te posljedično spolnih hormona (testosterona, estrogena) u gonadama i obrnuto. Kada se u gonadama ne stimulira proces proizvodnje spolnih hormona one atrofiraju (smanjuju se). Kao i za mnoge druge stvari u organizmu i ovdje vrijedi princip “use it or loose it”. Količina prirodno proizvedenog testosterona je uvjetovana različitim genetskim čimbenicima i čimbenicima koji dolaze iz naše količine, a organizam se uvijek trudi održati tzv. ravnotežno stanje tj. homeostazu kako bi svi sutavi funcionirali optimalno.
Zdravo seljački možemo reći ako imamo veliku količinu testa u krvi tada se smanjuje proizvodnja testa u našim jajcima, a ako je ovo stanje produljeno to uzrokuje njihovo smanjivanje. Ono što je bitno za zapamtiti jest da senzori za testosteron na hipotalamusu ne razlikuju da li je taj testosteron došao izvana (egzogeni testosteron, dolazi kroz injekcije i oralne oblike steroida) ili je proizveden u organizmu, reakcija hipotalamusa će uvijek biti ista tj. puno detektiranog testosterona u krvi => manja proizvodnja/prekinuta proizvodnja tropnih hormona (GnRH) => manja proizvodnja/prekinuta proizvodnja LH i FSH => manja proizvodnja/prekinuta proizvodnja testosterona u Leydigovim stanicama. Također vrijedi i obrnuto.
Što se dešava kada injektiramo ili uzimamo oralne oblike steroida (tablete)?
Kada injektiramo ili uzomamo steroide oralnim putem tada remetimo priodnu ravnotežu (homeostazu), Hipotalamus će tada detektirati povećanu količinu testa u krvi zbog čega će se smanjiti vlastita proizvodnja u organizmu. Ako ovo stanje potraje tada dolazi i do smanjivanja/atrofije gonada (testisa).
Da li se vlastita proizvodnja testosterona može povratiti?
Nakon što smo unošenjem egzogenog testosterona uzrokovali prekid vlastite proizvodnje (i da, ovo će se UVIJEK dogoditi bez obzira na dozu koju uzimate ili koju vrstu steroida uzimate – unatoč tome što te tvoj gym-bro uvjerava u suprotno), uvijek postoji mogućnost da se vlastita proizvodnja prirodno povrati, ali tek nakon što se prekine unos egzogenog testosterona.
Ovdje treba imati na umu da povrat prirodne proizvodnje ovisi o brojnim čimbenicima i nemoguće je unaprijed utvditi kako će čiji organizam reagirati. Neki nakon jedne kure mogu ostati s doživotno poremećenom/prekinutom proizvodnjom vlastitog testosterona, dok će se drugima čak i nakon višestrukih kura vlastita proizvodnja testosterona vratiti na normalu s vremenom. Nekima za povrat vlastite proizvodnje može pomoći tzv. PST (post-cycle terapija) u kojoj se uzimaju lijekovi propisani od strane specijalist poput klomifena, tamoksifena i hCG, a nekima niti Bog ne može pomoći. Također, treba naglasiti da ovi lijekovi (klomifen, tamoksifen) dolaze sa svojim nizom potencijalnih nuspojava koje se kreću od potpuno poremećene funkcije estrogenih sustava u organizmu do potencijalne makularne degeneracije koja može uzrokovati slijepilo. Ukratko svaki puta kada uzimate steroide kockate se s vlastitim zdravljem bez obzira na količinu koju ste uzimali ili vrstu steroida.
TRT – pojam
TRT ili HRT znači Testosterone Replacement Therapy tj. Hormone Replacement Therapy. Ovo definitvno ima potpunog smisla u osoba s hipogonadizmom tj. stanjem u kojem gonade tj. spolne žlijezde luče malo ili nimalo spolnih hormona. Ovo je npr. opravdani slučaj za primjenu TRT-a.
Ono što se u zadnje vrijem dešava jest da ljudi u svojim 50-tim godinama žele imati razinu testosterona koju su imali s 25 godina, zbog čega onda pribjegavaju TRT-u.
Za razliku od rekreativnog uzimanja testosterona, TRT se vrši pod nadzorom liječnika s nižim dozama testosterona od onoga što uzimaju bilderi, te je cilj postići onu koncentraciju u serumu koja je npr. na gornjoj granici referentnog raspona. Iako je TRT pokazao i pozitivne učinke na muško zdravlje, osobno sam mišljenja da se ne bi trebalo počinjati s TRT-om osim ako je to doista medicinski opravdano (a ne zbog estetike, mišića itd.), jer treba imati na umu da i dalje injektiramo testosteron u tijelo i da i dalje s tim vršimo supresiju vlastitog endokrinog sustava te postoji mogućnost nastanka ispod navedenih nuspojava.
Nuspojave uzimanja steroida
Pored mogućeg poremećaja HHG osovine, moguć je cijeli niz neželjenih nuspojava, koje ćemo podijeliti s obzirom na ozbiljnost:
- Nuspojave koje te mogu pokopati (u doslovnom smislu):
– kronično povišeni krvni tlak – uzrokuje degenerativne promjene na krvnim žilama što može prouzročiti otkazivanje bubrega, moždani udar, srčani udar…Imajte na umu da se sve degenerativne bolest neće manifestirati odmah sa simptomima, već nakon 5, 10, 15 i više godina. Zato se često dešava da profi bilderi dožive srčani ili moždani udar u npr. 50-toj godini života.
– poremećeni lipidni profil krvi – povišeni trigliceridi, LDL kolesterol (može prouzročiti embolizam, moždani udar, srčani udar, opstrukciju krvnih žila)
– ubrzati rast različitih tumora – da budemo jasni, sami testosteron ne uzrokuje nastanak tumora, ali ako ga slučajno dobiješ, tada su mnoga tumorska tkiva testosteron ovisna što znači da će višak testosterona ubrzati njihov rast
– oštećenje jetre – povećani rizik od oštećenja jetre (ciroza, tumori jetre)
– utjecaj na rast – testosteron utječe na okoštavanje epifiznih ploča što za posljedicu ima nemogućnost izduljivanja dugih kostiju, tj. prestanak rasta. ovo je naročito bitno za djecu i adolescente (cijelu temu utjecaja na rast pročitajte u našem članku na ovom linku) - Nuspojave koje osobe ne steroidima ne žele priznati:
– neurotoksičnost – impulzivnost, anksioznost, nemogućnost koncentracije, smanjivanje IQ-a (kvocijenta intelignecije. prema nekim studijama), loša kratkoročna memorija (pamćenje), povećani rizik od Alzheimerove bolesti, demencije
– erektilna disfunkcija – proces seksualnog uzbuđivanja je u muškaraca prventveno kontroliran od strane estrogena. Kada osobe uzimaju testosteron, veliki dio se transformira (procesom aromatizacije) u estrogen. Kako ovo rezultira povećanom količinom estrogena u muškaraca, ovo uzrokuje nastanak tzv. “bitch tits”. Zato su se pametni bilderi sjetili uzimati inhibitore estrogena, što uzrokuje erektilnu disfunkciju.
– hormonalni poremećaji – u žena dolazi do poremećaja u menstrualnom ciklusu, u muškaraca do prekida proizvodnje vlastitog testosterona. Smanjenje plodnosti u muškaraca i žena. - Nuspojave koje nisu životno ugrožavajuće, ali nisu ugodne:
– ćelavost u muškaraca (pojačan gubitak kose)
– akne, prištevi – naročito na ramenima, gornjem dijelu leđa, licu itd.
– ginekomastija – tzv. “bitch tits” odnosno rast dojki u muškaraca
– produbljivanje glasa
– varikozne vene – proširene vene
Take home message
– uzimanje egzogenih steroida, bilo injektvino ili oralno i u bilo kojoj dozi će uzrokavati supresiju vlastite proizvodnje testosterona
– svaki puta kada netko uzima steroide postoji mogućnost za cijeli niz nuspojava – zapitajte se da li je to vrijedno toga
– svatko može ostvariti impresivnu tjelesnu građu kroz pravilno vježbanje i prehranu te po potrebi suplementaciju s dodacima prehrani. I vjeruj mi ako vježbaš barem 2 – 3 godine i više i ako u ovom periodu nisi izgradio mišiće, barem u smislu da se vidi da vježbaš, tada ti ni steroidi neće pomoći
– nemojte biti dumb and dumber – NE POČINJITE!